Php dilinde dizi değişkenler
2699 0

Diziler

Bir programlama dilinde olmazsa olmazlardan biri de dizi değişkenlerdir. Daha önce değişkenlerden bahsetmiştik. Bir değişken içerisinde 1 değer saklayabiliyordu. Dizi değişkenler sayesinde bir grup değişkeni düzenli bir şekilde ve sırada birarada tutabilirsiniz.

Tek Boyutlu Diziler

Dizi değişkenleri tablo örnekleri üzerinde daha açık bir şekilde anlatmaya çalışalım. Şimdi araba markaları ile ilgili bir dizi tanımlaması yapmaya çalışalım.

markalar 0 1 2 3
Toyota Hyundai Ford Renault
<?php
  $markalar=array("Toyota","Hyundai","Ford","Renault");//Tek boyutlu dizi tanımlaması
  echo $markalar[1];//Bu kodun çıktısı Hyundai olacaktır.
?>

Sizinde dikkatinizi çekmiştir, dizi numaraları 0'dan başlamaktadır ve bu önemli bir ayrıntıdır. Örnekte dizimizin ismi "$markalar" olarak ayarlanmıştır. İçerisinde 4 adet veri saklanmaktadır. Dizi değişkenlerinin kullanımı yine örnekte görülmektedir. "$markalar[1]" ifadesi "Hyundai" anlamına gelmektedir.

İki Boyutlu Diziler

markalar
Toyota Corolla
Yaris
Hyundai Getz
Accent
Ford Focus
Fiesta
Renault Megane
Laguna
<?php
$markalar=array(
  "Toyota"=>array("Corolla","Yaris"),
  "Hyundai"=>array("Getz","Accent"),
  "Ford"=>array("Focus","Fiesta"),
  "Renault"=>array("Megane","Laguna")
);//İlk array ın kapanış parantezi

echo $markalar["Toyota"][1];//Bu kodun çıktısı Yaris olacaktır.
?>

Örnekte gördüğünüz gibi 2 boyutlu dizi tanımlaması ve kullanımı bu şekildedir. Yine kafanızda canlanabilmesi için tablodan faydalanabilirsiniz.

Dizi tanımlamaları için başka yollar da vardır. Az önce yaptığımız örneklerde başlangıçta tüm değerler dizi içerisine atanmıştı, şimdi biraz daha farklı tanımlamalar yapalım.

<?php
  $dizi[]="Yılmaz";
  $dizi[]="Ahmet";
  $dizi[]="Mehmet";
  
  echo $dizi[1]; //Ahmet görünecektir.
?>

Yukarıdaki örnekte her satırda diziye yeni bir eleman eklenmektedir.

<?php
  $yaslar=array("Yılmaz"=>30,"Ahmet"=>20,"Mehmet"=>12);
  $yaslar["Ali"]=23;
  
  echo $yaslar["Ahmet"]; //20 
?>

Bu örnekte dizinin indislerini kendimiz beliledik. Ayrıca indislerin yalnızca sayılardan olmayacağını da sanırım anlamış durumdayız. Oluşturduğumuz diziye bir önceki örnekte öğrendiğimiz gibi bir eleman ekledik. Diziyi tanımlarken indis ve değer arasına "=>" karakterlerini koymalıyız.

<?php
  $takim=array(1=>"Cenk","İbrahim","Sivok");
  echo $takim[3]; //Sivok
?>

Bu örnekte dizinin indis numarasını 0 yerine 1'den başlayacak şekilde ayarladık. Hepsine tek tek numaralar da verebilirdik.

Son olarak, yukarıda tek boyutlu ve iki boyutlu dizilerden bahsettik fakat bununla kısıtlı değil tabii ki, 3,4...n boyutlu olabilir fakat matematik veya mühendislik problemleriyle uğraşmıyorsanız en fazla iki boyutlu diziler işinizi görmektedir.

^
X