Php-Mysql veritabanı bağlantı işlemleri
13446 2

Php-Mysql Veritabanı Bağlantısı

Önceki derslerimizde include ve require fonksiyonlarını anlatmıştık. Bu videomuzda ve bundan sonraki videolarda da sık sık karşımıza çıkacak bu iki fonksiyon. Uygulamamızda "baglanti.php" dosyası içerisinde mysql_connect ve mysql_select_db fonksiyonlarını kullanarak veritabanı bağlantısını oluşturduk. Daha sonra include fonksiyonu ile bu dosyayı "index.php" dosyasına dahil ettik.

Örnek kodlarımız;

Kod (baglanti.php):

<?php
if (!@$baglanti=mysql_connect("localhost","root","")){
    die("Mysql'e bağlantı kurulamadı!".mysql_error());
}

if (!@mysql_select_db("veri",$baglanti)){
    die("Veritabanına bağlantı kurulamadı!".mysql_error());
}
?>

mysql_connect fonksiyonu ile önce mysql'e bağlanmaya çalışıyoruz. Burada 3 parametre belirtmemiz gerekiyor. 1. parametre genelde standart olan hostumuzun adı yani locakhost, uzak sunucuda da genelde localhost olarak giriliyor. Veritabanınız yerelde çalışıyorsa, yani şu kendi makinenizdeyseniz ve mysql üzerinde herhangi bir kullanıcı oluşturmadıysanız otomatik olaram "root" kullanıcısı oluşturulmuştur ve şifresi yoktur. Bu şekilde yerelde bir problem yok fakat uzak sunucuya bağlandığınızda zaten mecburi kullanıcı adı ve şifre oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz bu kullanıcı adı ve şifreyi de 2. ve 3. parametrelere yazacaksınız.

Eğer mysql'e başarılı bir şekilde bağlandıysanız sırada veritabanınıza bağlanmak var. Oluşturduğunuz veritabanı ismini kullanarak ve az önce mysql'e bağlanmak için oluşturduğumuz kontrol değişkenini kullanarak veritabanı bağlantısını sağlayabilirsiniz. mysql_select_db fonksiyonuna 1. parametre olarak veritabanı adı, 2. parametrede mysql'e bağlanırken oluşturduğumuz değişkeni yazın.

Şart ifadelerini başlarına ünlem "!" koyarak olumsuz hale getirdim, yani herhangi bir problem olur da mysql yada veritabanına bağlanılamazsa tarayıcıya bir uyarı yazdırıp kodların çalışmasını sonlandırıyorum. die fonksiyonu bu işe yaramaktadır. Bu fonksiyonu gördüğü anda bu satırdan sonraki satırlar çalışmaz. Yani programı öldürür.

Karakter setinde problem yaşanmaması amacıyla bağlantı kodlarının altına şu satırları eklemekte fayda var.

mysql_query("SET NAMES 'utf8'"); 
mysql_query("SET CHARACTER SET utf8"); 
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'utf8_general_ci'");

Genelde bağlantı kodları ayrı bir sayfada tutulur. Biz de bu mantıkla hareket ederek, "baglanti.php" dosyasını "index.php" içerisine dahil ediyoruz. Bunu yaparken include fonksiyonundan yardım alyoruz.

Kod (index.php):

<?php
include("baglanti.php");
?>

 

Yorumlar
korsan 5 ay önce dedi ki;
Hocam Yaptıklarınızın Aynısını Yaptım Ama Hata Alıyorum 2 haftarı baglantı oluşturamadım yardım edermisiniz... Cevapla
korsan 5 ay önce dedi ki;
echo "merhaba dünya" bile yazdırmıyor ekran server 3 4 server degiştirdim aynı.. Cevapla
^
X